Včelky a včelaření

Zdravím všechny zájemce o včely, zdravím též ty, kteří mají sledování mých stránek jako stranický úkol v rámci sledování samozvanců a rozvracečů nerozborné jednoty pod vedením jistého nejmenovaného většinového subjektu dlouhodobě v oboru působícího :-D.

Právě jsem se přesunul z webu Včelařského spolku  pro Dobřichovice a okolí (jenž se stále, žel, musí jmenovat ZO ČSV Dobřichovice) a je na adrese: https://dobrichovice-vcely.webnode.cz), na tuto privátní sféru.

A o svých včelařských věcech budu nadále referovat jen zde. O spolkových nadále na webu dobřichovických včelařů.

Na tomto webu tedy jednak najdete informace o tom, jak je to s medem vůbec a s medem od našich včelek zvláště. Nejen to, také zde občas naleznete nějaký postřeh, jak je to se včelkami na dolní Mži, jež se stále nesmyslně nazývá Berounka. A také o tom, jak je to s včelkami obecně, což je v logice této věci.

To z toho důvodu, že to považuji za důležité z principu samotného a také proto, že ne všechny informace, které v současné době běhají po sítích i mediích, jsou korektní. A také proto, že z jistých míst existuje zcela prokazatelná snaha o embargo na některé informace či jejich autory a o censuru textů nepohodlných pro jistou partu nyní stojící v čele většinového spolku českých včelařů.

Nejsem militantní, ale jsem zarputilý "aktivista" a pije mi to krev ... :-D

Najdete zde také časem odkazy na zajímavé weby kolegů a přátel či spřízněných duší.

Nejsem členem Českého svazu včelařů.

Jsem členem

Pracovní společnosti nástavkových včelařů (https://www.psnv.cz/

Mendelovy společnosti pro včelařský výzkum (https://www.msvv.cz/).

S přáním všeho dobrého (omne bonum - alles Gute ...) :-D

Jiří Matl

Franz Hruschka a oslavy jeho vynálezu - medometu ...

Mezi pátkem a nedělí 25. - 27. 9. 2015 se v Brně konala oslava 150 let od první presentace přístroje na získávání medu za pomoci odstředivé síky. Celé to vymyslel major rakouské armády Franz Hruschka a 13. září 1865 to představil na 14. kočovném sjezdu rakouských a německých včelařů.

Na témže místě, tedy v Brně v Lužánkách, navíc ve stejném sále, uspořádala Pracovní společnost nástavkových včelařů za podpory MZe třídenní slávu, jejíž jádrem byla mezinárodní odborná konference a součástí pak bohatý doprovodný program, jenž spočíval v medové soutěži (měl jsem tam také svůj vzorek a dopadl dobře, ale vyhráli jiní - mí kamarádi), v odborníky řízené degustaci medových vzorků, v veřejné degustaci všech vzorků odevzdaných do soutěže a v soutěži, který se veřejnosti zamlouvá nejvíce ...

Byla také výstava krásných fotografií pánů Motyky a Weydy, prodej medu, musika (Rodinná cimbálová musika Pavla Kordíka).

A k tomu výstava historických medometů i jejich moderních pokračuvatelů. Tam byly k vidění ú§žasné exponáty.

Podrobnosti o tom všem najdete na webu: https://www.fhruschka.cz/

Reportáže na webu PSNV: https://www.psnv.cz/

Diskusi na Včelařském fóru v relevantním vlákně: 

https://www.vcelarskeforum.cz/tema-150-let-od-prvni-presentace-medometu-diskuse?pid=122434#pid122434

 

No a jak jsem tam byl, tak jsem fotil a komentoval, takže odkazuji na pár fotek v mé galerii na Picasaweb ...

https://picasaweb.google.com/100233982718296321529/Oslavy150LetOdPrvniPresentaceMedometuMajoremRakouskeArmadyFranzemHruschkou

ČRo 2: MOC ZAJÍMAVÝ ROZHOVOR MARTINY KOCIÁNOVÉ S ING. LEOŠEM DVORSKÝM V POŘADU KUPŘEDU DO MINULOSTI ...

Přepsaná verse:

https://www.rozhlas.cz/dvojka/kupredudominulosti/_zprava/vcelstva-krmena-medem-spotrebuji-o-tretinu-mene-zasob-a-jsou-mnohem-vitalnejsi-nez-kdyz-jsou-na-cukru--1533804